Montag, 19. Juli 2021

Smutná, mrazivá cesta

 Vrátili me sa z cesty a stál pred domom:

(Foto renomovaný fotograf Alan Hydža, dúfam, že nám odpustí.) Hoci lišiak stál a pózoval ako profesionálny model na javisku a vôbec sa nemal k odchodu, manželke sa nepodarilo naštartovať foťák a ja ešte stále ľavou rukou fotiť neviem. On vraj bývava často hore u susedov, u nás zatiaľ ešte nikdy nebol. Fešák! Tak sme sa vydali znova na cestu.


Na cestu do minulosti! Moja mama je rodená Lišková. Zapol som počítač a chcel začať cestu. Hneď ale prvá správa ma zabrzdila a hodila šesťdesiat rokov späť. Nie do Plzne, odkiaľ niekde ona pochádza, do môjho rodného mesta, do Bratislavy. Tam so ho naposledy videl, ako na Štedrý večer rozdával, korenené vtipnými komentármi, dárky svojim kamošom. Stál na fotáne pred Slovnským národným divadlom, vôkol neho nahromadení herci, študenti, členovia dixilendovej skupiny Tradicionál, zábava na bode varu, hoci vládla sychravá vianočná atmosféra. Jeho kreatívneho druha Jula som potom predsa ešte raz videl neskôr naživo, “live”, v divadle Vlada Černého. Všetci mi chýbajú, Milan teraz, podobne ako Július Satinský dávnejšie, definitívne…


Krajšiu smrť si ťažko môže úspešný herec predstaviť, želať - ale kto si už želá smrť?!? 

Bol si tiež veľký “fešák”, pán Milan Lasica, nezabudneme, ďakujem!


2 Kommentare:

  1. Taktiež tak, Lubor. Mala som ho rada, mal veľmi inteligentný humor. Mám na neho úsmevné spomienky. Som trošku znechutená, k čomu všetkému je jeho úmrtie zneužívané, pre jeho súhlas s očkovaním ..ale tak , je mu to už jedno. Páči sa mi jeho citát: " Kto mlčí, buď si nemyslí nič, alebo si myslí svoje " ... tak typické pre neho. Mala som ho rada, aj keď nie vždy s ním súhlasila , či lepšie napísané -nie vždy ho pochopila .

    AntwortenLöschen
  2. Milana Lasicu jsem viděl několikrát v Divadle Bolka Polívky, v posledních letech ve hrách Mínus dva a Klíště, a kdysi dávno i ve dvojici s Juliem Satinským.
    A velmi dobře si pamatuji na jejich televizní pořad Ktosi je za dverami. Tvořili dvojici srovnatelnou s Voskovcem a Weichem.

    R.I.P.

    AntwortenLöschen

Smutná, mrazivá cesta

  Vrátili me sa z cesty a stál pred domom: (Foto renomovaný fotograf Alan Hydža, dúfam, že nám odpustí.) Hoci lišiak stál a pózoval ako prof...